Katedra za telekomunikacije je formirana 1962. godine, osnivanjem redovnog studija elektrotehnike u okviru Tehnickog fakulteta u Banjoj Luci, kada je upisana i prva generacija studenata na Odsjeku za elektroniku i telekomunikacije. Veoma znacajan doprinos u pocetnoj fazi razvoja Katedre dali su prof. dr Aleksandar Damjanovic, prof. dr Tomislav Tomic, prof. dr Georgije Lukatela, prof. dr Milan D. Savic, prof. dr Ilija Stojanovic i prof. dr Velimir Jovanovic. Poseban znacaj razvoju Katedre je dao prof. dr Đemal Kolonic, najbolji student prve generacije (1962. godine) studija elektronike i telekomunikacija i prvi diplomirani inženjer tadašnjeg Tehnickog fakulteta u Banjoj Luci. Prof. dr Đemal Kolonic je bio zaposlen na Katedri od 1966. godine, prvo u zvanju asistenta, od 1974. u zvanju docenta, a od 1984. u zvanju profesora. Osim što je bio dugogodišnji šef Katedre za telekomunikacije, bio je u po dva mandata prodekan i dekan Elektrotehnickog fakulteta.
U realizaciji nastavnih i naucnoistraživackih aktivnosti na Katedri u pocetnom periodu njenog rada je od posebog znacaja bila saradnja sa Elektrotehnickim fakultetom u Beogradu i Elektrotehnickim fakultetom u Zagrebu, a kasnije i sa Elektronskim fakultetom u Nišu i Fakultetom tehnickih nauka u Novom Sadu.
Razvoj telekomunikacionih tehnologija ima suštinski znacaj za progres svakog društva, jer su audio-vizuelne komunikacije zasnovane na postojanju telekomunikacionih mreža i sistema.
Mogucnost umrežavanja opreme i uredaja, kao i citav niz novih bežicnih tehnologija znacajno je unaprijedio tradicionalne vidove ljudske komunikacije. Aktivnosti Katedre za telekomunikacije, pored obrazovnih u okviru realizovanja nastave na I, II i III ciklusu studija, obuhvataju i istraživanja u širokoj oblasti žicnih i bežicnih telekomunikacionih tehnologija. Sadržaji predmeta i nastavni proces su prilagodeni potrebama telekomunikacionog tržišta za užim specijalnostima i razlicitim interesovanjima buducih inženjera. Fokus obrazovnih i istraživackih aktivnosti Katedre predstavljaju mrežne arhitekture i komunikacioni protokoli bazirani na IP (Internet Protocol) tehnologijama, bežicne senzorske mreže i Internet of Things (IoT) primjene, tehnike mobilnog pozicioniranja, projektovanje i implementacija radio-frekvencijskih (RF) kola i sistema, planiranje i optimizacija radio-mreža, elektroakustika i obrada audio-signala i dr.
Clanovi Katedre ucestvuju u znacajnom broju domacih i medunarodnih naucnoistraživackih projekta, a ostvarena je i znacajna saradnja sa privrednim i industrijskim partnerima.
Pored obrazovnih, aktivnosti Katedre obuhvataju i istraživanja u oblastima:
Funkciju šefa Katedre, u trecem mandatu, obavlja dr Gordana Gardaševic, redovni profesor.
U okviru Katedre za telekomunikacije postoje tri laboratorije: Laboratorija za telekomunikacije, Laboratorija za radio-komunikacije i Laboratorija za elektroakustiku i audio-tehniku.
Nastavnici i saradnici koji su u proteklom periodu dali doprinos radu Katedre su:
Honorarno angažovani nastavnici i saradnici:
Aktuelni nastavnici i saradnici: